Dubaj je město, kde stěhování dovnitř a ven nikdy nekončí pro své obyvatele. Město není jen o přilákání cestovního ruchu, protože cizinci hrají hlavní roli v ekonomice Dubaje. Expati silně investují do projektů města, provozují své vlastní podniky v zónách bez emirátů a přicházejí za pracovními příležitostmi v místních společnostech. Expatriáti vytvářejí kolem 88% populace ve Spojených arabských emirátech. Město poskytuje vysokou životní úroveň jak pro státní příslušníky země, tak pro její expaty, což znamená, že úroveň bezpečnosti, zdravotní péče a služeb patří k nejlepším. Podle údajů společnosti Numbeo se dubajský index kvality života odhaduje na 158,24, což je považováno za "velmi vysoké". Kromě jiných faktorů index zahrnuje relativně mírnou míru kupní síly a životních nákladů.
Nezůstalo bez povšimnutí, že za poslední dvě desetiletí (mezi lety 1998 a 2018) se Dubaj zvýšila o 12,2% ve své životní úrovni (díky zprávě společnosti Mercer). To lze připsat neustálému úsilí emirátu zlepšit svou infrastrukturu a vytvořit atraktivní prostředí nejen pro podnikání, ale i pro obyvatele.
Jak se Dubaj vyrovnává s expaty nyní, po roce 2020, který do města přinesl tolik nových vstupů? V roce 2020 jsme viděli, jak město dělá vše, co je v jeho silách, aby bojovalo proti šíření koronaviru tím, že rychle uzavřelo své hranice a zavedlo uzamčení, stejně jako mnoho dalších zemí po celém světě začalo dělat totéž, což nesmírně ovlivnilo ekonomiku po celém světě. V důsledku toho některá města zaznamenala nárůst cen nemovitostí, zatímco některé jiné národy zaznamenaly pokles cen. Dubaj stojí s tím druhým. Podle globálního žebříčku Numbeo, který porovnává 440 velkých měst, se arabská megapolis v červnu 2021 posunula na 262. místo ze 152. místa v roce 2020.
Srovnání Dubaje s jinými městy
Na základě hodnotícího systému společnosti Numbeo byly Curych a Švýcarsko v roce 2020 nejdražšími městy na světě z jejich životních nákladů a dostaly se na vrchol globální žebříčkové stupnice. Následoval New York a USA, které se umístily na 11. místě a Dubaj byla na 152. místě.
Od června 2021, podle stejných údajů Numbeo, Hongkong, Hamilton, Bermudy a Tokio na vrcholu světového žebříčku životních nákladů. Dubaj naopak klesla o 110 bodů oproti předchozímu roku na 262. místo.
Životní náklady za měsíc bez nájemného pro jednu osobu v Hamilton, Bermudy se odhadují na AED 6,706 (USD 1,826), pro čtyřčlennou rodinu - AED 24,614 (USD 6,701). V New Yorku měsíční náklady, bez nájemného, pro jednoho jednotlivce činí 4 949 AED (1 348 USD), pro čtyřčlennou rodinu – 18 197 AED (4 954 USD).
V Londýně budou jednotlivci potřebovat kolem AED 4,428 (USD 1,206) bez nájemného, čtyřčlenná rodina - AED 15,718 (USD 4,280).
V Dubaji jsou výše uvedené náklady výrazně nižší a vypadají následovně: měsíční rozpočet bez nájemného pro jednu osobu se odhaduje na 3 434 AED (935 USD) a pro čtyřčlennou rodinu - 11 842 AED (3 224 USD).
Vrátíme-li se ke srovnání životních nákladů Dubaje meziročně, v peněžním vyjádření je záporný cenový pohyb asi o polovinu nižší pro jednu osobu a přibližně o 33% méně pro čtyřčlennou rodinu. V roce 2020 utratila jedna osoba v průměru 8 972 AED (2 443 USD) a čtyřčlenná rodina 16 478 AED (4 486 USD). Je zřejmé, že život v Dubaji se v roce 2021 stal cenově dostupnějším.
Náklady na bydlení v Dubaji
Co znamenají životní náklady? Obecně řečeno, tento pojem zahrnuje výdaje související s holými potřebami člověka, jako je bydlení a služby, potraviny, oblečení, zdravotní péče a doprava. Vše, co přesahuje vzdělání, zábavu, cestování, fitness atd., Hodně závisí na stavu a osobním životním stylu člověka a může být rigidní výdajovou položkou v měsíčním rozpočtu člověka nebo to může být další největší výdaj.
Pokud se plánujete přestěhovat do Dubaje, bylo by užitečné odhadnout nadcházející výdaje a vypočítat návrh měsíčního rozpočtu. Zde jsme se pokusili nastínit nejběžnější náklady, které může expat vynaložit, abychom vám poskytli lepší představu o tom, jak vypadají životní náklady v Dubaji 2021.
Bydlení
Bydlení v Dubaji je levnější než v některých předních světových městech, a to jak z hlediska pronájmů, tak z hlediska nákupu nemovitostí. I když je to stále statná částka typického příjmu. V Dubaji se průměrná měsíční čistá mzda rovná 12 043 AED (3 279 USD). Níže uvádíme ceny nájemného a hypotečních plateb (pokud kupujete nemovitost), abyste pochopili korelaci mezi platy a náklady na ubytování.
Důležité: V Dubaji je běžnou praxí pronajmout nebo koupit bydlení s pomocí realitní kanceláře, takže tyto náklady by měly být zohledněny při odhadu nadcházejících výdajů. Poplatky za zprostředkování pronájmu se platí včas a mohou se pohybovat od 2% do 5% + 5% DPH z prvního ročního nájemného. Obvyklá provize za prodej je 4% + 5% DPH z kupní ceny. Poplatek za přepravu se pohybuje od 6 000 AED do 10 000 AED (1 640–2 730 USD).
Nájemné
Většina krajanů, kteří žijí v Desert City, si musí pronajmout domy a najít ubytování, které je největší částí jejich platu, jíst více než 30% průměrného příjmu. Byt s jednou ložnicí v plně vybavené budově v jedné z centrálních čtvrtí Dubaje lze pronajmout v průměru za 5 574 AED (1 518 USD) měsíčně. Apartmán se 3 ložnicemi pro čtyřčlennou rodinu bude stát kolem 10 818 AED (2 946 USD) měsíčně. Pronájmy v centru města jsou vždy nejdražší jako kdekoli jinde na světě, ale to jsou náklady, které jsou nejvíce pod kontrolou.
Lidé, kteří pracují v centru, pravděpodobně zjistí, že je vhodné žít v blízkosti kanceláře a ušetřit na denní době cestování, i když v mnoha případech se můžete ocitnout přeplácení za privilegium zůstat v této lokalitě. Od června 2021 začíná měsíční nájemné za byt s jednou ložnicí v Business Bay od 2 920 AED (795 USD). Podobnou jednotku v The Lagoons v přístavu Dubai Creek Harbour si můžete pronajmout za 3 750 AED (1 020 USD) měsíčně.
Pokud vezmeme v úvahu byty mimo centrum města, měsíční náklady budou v průměru 3 668 AED (1 000 USD) za jednu ložnici a 7 401 AED (2 015 USD) za jednotku se 3 ložnicemi. Existuje neustálý rozvoj komunit mimo centrum města, což je obzvláště dobrá zpráva pro inteligentního nájemce. Periferní poloha nových čtvrtí je více než vyvážena vybavením a vybavením na místě.
Poznámka! Mezi oblasti s nejdostupnějšími cenami pronájmu patří Discovery Gardens, International City, Dubai Silicon Oasis, Dubai Production City (IMPZ), Town Square, Jumeirah Village Circle (JVC), Dubai Sports City a Remraam.
Spolu s byty jsou vily další preferovanou možností bydlení v Dubaji. Například komunita DAMAC Hills 2, která se nachází 35 minut od centra Dubaje, nabízí vilu se 3 ložnicemi za přibližně 3 333 AED (907 USD) měsíčně. Cenově dostupné nájemní vily lze nalézt také v Dubajském průmyslovém parku, Dubaji na jihu a v Mezinárodním městě; Serena, kde si můžete pronajmout vilu se 3 ložnicemi za ceny od 49 000 do 85 000 AED (od 12 300 do 23 200 USD) ročně.
Důležité: Při pronájmu ubytování v Dubaji byste měli vzít v úvahu, že při podpisu smlouvy musíte také složit kauci, která se obvykle rovná měsíčnímu nájemnému. Kromě toho je obvyklé platit nájemné několika šeky, po celý rok najednou. Počet šeků se může pohybovat od 1 do 6 s předem napsaným datem platby na každém z nich, v závislosti na dohodě mezi nájemcem a pronajímatelem. Čím vyšší je výše šeků, tím je pravděpodobnější, že se měsíční nájemné může zvýšit. Pokud pronajímatel nemůže proplatit šek v den splatnosti, může to mít za následek další sankce a podmínky pro opětovné sjednání nájemní smlouvy a další vystěhování.
Podle práva Spojených arabských emirátů musí být všechny nájmy registrovány prostřednictvím systému Ejari, což je převod "vlastnictví" bydliště z pronajímatele na nájemce nebo od předchozího nájemce. Poplatek je 195 AED pro všechny typy bydlení a je placen nájemcem (nájemci).
Koupě nemovitosti v Dubaji
Pokud to okolnosti dovolí, koupě nemovitosti je vždy dobrý nápad. Vlastnictví nemovitosti se zdá být mnohem spolehlivější investicí než použití příjmu na pronájem, a to tím spíše, že ceny nemovitostí v Dubaji jsou nižší než v mnoha předních městech.
Podle údajů společnosti Numbeo za květen 2021 je cena za metr čtvereční na nákup bytu v centru města v průměru 13 023 AED (3 545 USD), mimo centrum města je to 8 946 AED (2 436 USD). Ve skutečnosti je cenově dostupnější než v Londýně, kde je cena "za metr čtvereční" v centru o 77,4% vyšší, nebo v Hongkongu - o 89% vyšší.
Například průměrná kupní cena bytů připravených k obsazení v Dubai Marina je 1,4 milionu AED (404 tisíc USD), v cenách JLT je od 600 tisíc AED (163 tisíc USD), Arjaan Dubai je 440 tisíc AED (120 tisíc USD) a Emaar South Dubai od 500 tisíc AED (136 tisíc USD).
Při koupi nemovitosti byste měli zvážit dodatečné náklady, jako je daň z převodu (4%), administrativní a registrační poplatky a 5% DPH.
Náklady na energie zahrnují měsíční poplatky za elektřinu, vodu, kanalizaci, chlazení, odpadky a poplatek za bydlení ve výši 5%. Tyto služby poskytuje Dubajský úřad pro elektřinu a vodu (DEWA). Aktivace bude stát 110 AED (30 USD). Podle statistik společnosti Numbeo k květnu 2021 činí měsíční účet DEWA za byt o rozloze 85 m².m v Dubaji v průměru 669 AED (182 USD). Je třeba zmínit, že letní a zimní účty se budou značně lišit v důsledku používání klimatizace v létě, které bude výrazně vyšší než v zimě.
V Dubaji jsou WiFi a televizní služby k dispozici od dvou poskytovatelů "Etisalat" a "Du". Základní plán, včetně 500 Mbps a bezplatných základních televizních kanálů, začíná od 389 AED (106 USD) měsíčně (nabízí "Du"). Pokud jde o mobilní telefony, 1 minuta předplaceného tarifu (bez slev nebo plánů) odpovídá 0,47 AED (0,13 USD). Základní mobilní paušální tarif začíná na 125 AED (34 USD) měsíčně.
Úklidové služby
Domácí služby jsou v Dubaji poměrně cenově dostupné a velmi běžné jak mezi místními obyvateli, tak mezi expaty. Zájemci o pomoc v domácnosti, jako jsou služky, kuchaři, řidiči, chůvy atd., By se měli obrátit na jedno z center Tadbeer, které nyní nahradilo personální agentury.
Centra Tadbeer poskytují čtyři typy balíčků, které zahrnují 2 druhy přímého sponzorství, sponzorství Tadbeer a možnosti založené na čase. Jednoduše řečeno, člověk si může najmout pomocníka na plný úvazek a sponzorovat svůj pobyt ve Spojených arabských emirátech, což znamená, že se přímo starají o vízum pomocníků a jejich roční prodloužení, ubytování, zdravotní pojištění, Emirates ID atd., Nebo využívají služeb na vyžádání, v rámci kterých je pomocník sponzorován společností.
Pro srovnání, v kategorii sponzorství Tadbeer by měl zaměstnavatel platit pevnou měsíční částku 3 500 AED během prvních 5 měsíců, poté se částka sníží na plat pro služku, 2 420 AED pro afrického státního příslušníka, 2 800 AED pro Inda atd. Pro více informací navštivte webové stránky Tadbeer.
Náklady na potraviny
Pokud jde o náklady na potraviny v Dubaji, je třeba zmínit, že dovážené položky, které zabírají většinu regálů supermarketů, jsou drahé. Přesto je možné ušetřit na nákladech, pokud nakupujete místně vyráběné, sezónní produkty nebo nakupujete v cenově dostupnějších řetězcích, jako jsou Carrefour, Lulu Hypermarket, Union Cooperative (ve srovnání s prémiovými supermarkety, jako jsou Spinneys nebo Waitrose).
V průměru se měsíční náklady na základní obchod s potravinami pro jednu osobu mohou pohybovat kolem 3 436 AED (935,45 USD) a pro čtyřčlennou rodinu by se to mohlo zvýšit na 11 863 AED (3 230 USD). Jedná se o hrubý odhad, který podléhá korekci podle finančních možností a osobního stravovacího chování a preferencí.
Pro lepší pochopení jsme poskytli užší seznam cen běžných potravin v supermarketu:
1 litr (1 litr) plnotučného mléka – 8 AED (2,18 USD)
Chléb pro 2 osoby na 1 den – 4,31 AED (1,17 USD)
Rýže 1kg - AED 7.06 (USD 1.92)
500 g vykostěných kuřecích prsou – 20 AED (5,44 USD)
Hovězí kolo 1 kg – 38,77 AED (10,56 USD)
Jablka 1 kg – 7,22 AED (1,97 USD)
Brambory 1 kg – 3,50 AED (0,95 USD)
Voda 1,5L - AED 2.26 (USD 0.62)
1 láhev kvalitního červeného stolního vína – 65–105 AED (17,70–28,59 USD)
Jídlo v kavárně stojí přibližně 35 AED (USD 9,53), zatímco večeře o 3 chodech pro 2 osoby vyžaduje minimálně 250 AED (USD 68). Možnosti rychlého občerstvení, které odpovídají McMeal v McDonald's, se pohybují kolem 28 AED (7,62 USD). Ceny jsou průměrné podle údajů společnosti Numbeo z května 2021. Nákup a pití alkoholu má některá specifická pravidla, která je třeba dodržovat jak v Dubaji, tak v celých Spojených arabských emirátech.
Jeho ceny jsou mnohem vyšší než v evropských městech a jsou k dispozici pouze v licencovaných zařízeních a specializovaných prodejnách, jako jsou řetězce African+ Eastern a MMI. Neexistuje mnoho slev vůbec, pokud jde o alkohol, takže si vyberte moudře! Chcete-li vlastnit a konzumovat alkohol soukromě (doma), cizí státní příslušníci starší 21 let musí získat povolení (licenci), která stojí AED 270 (USD 74) a je platná po dobu 1 roku.
Přeprava
Jedním z nejlepších způsobů, jak se dostat po Dubaji, je jízda autem. Vynikající silniční infrastruktura, poměrně levné palivo a spousta bezplatných parkovacích možností činí získání auta velmi pohodlným. Spokojenost s cestováním autem může být zkažena pouze dopravními zácpami, poměrně tučnými pokutami za parkování (pokud překročíte povolenou délku pobytu nebo zaparkujete ve špatné oblasti) a nutností platit za mýtný průkaz pro některé z hlavních silnic. Všechna vozidla musí mít na čelním skle vozu tzv. Salik Tag a při průjezdu mýtnými branami platí mýtné ve výši 4 AED (1,1 USD).
Po celém městě je celkem 8 mýtných míst. Salik Tag stojí AED 100 (USD 27.2) + AED 20 za doručení, pokud je zakoupen online a lze jej snadno dobít online nebo prostřednictvím aplikace během používání. Chcete-li se vyhnout mýtné bráně, můžete se vydat mnoha dalšími trasami (viz aplikace RTA), ale to není vždy výhodné, protože doba trvání cesty se může prodloužit.
Jako alternativu lze využít veřejnou dopravu a ušetřit na každodenním dojíždění. Vozidla veřejné dopravy jsou moderní, klimatizovaná a velmi pohodlná. Metro v Dubaji je považováno za jedno z nejlepších na světě.
Veřejná doprava
Chcete-li se dostat po městě, můžete použít místní autobusy (196 tras), tramvaj, vodní autobusy, taxíky a metro v Dubaji. Všechny druhy dopravy jsou pokryty kartou NOL, která je rozdělena do 4 typů v závislosti na frekvenci cestování a třídě služeb: Červená - pro turisty a návštěvníky, Stříbrná - pro časté cestující standardní třídy, Zlatá - prémiová třída, Modrá - individuální podle osobních potřeb. Všechny typy, s výjimkou červené, jsou platné po dobu 5 let. Stříbrné a zlaté karty stojí zálohu 25 AED + 19 AED (11,98 USD) za cestu.
Dubajská jednokolejka, která funguje v Palm Jumeirah, není součástí systému karet NOL a má své vlastní tarify. Jednosměrná cesta začíná od 10 AED (2,7 USD) a zpáteční cesta pro čtyřčlennou rodinu stojí 100 AED (27,2 USD). Statistiky společnosti Numbeo uvádějí, že průměrná jednosměrná autobusová jízdenka činí 5 AED (1,36 USD) a měsíční autobusová jízdenka bude stát 300 AED (81,67 USD). Taxíky začínají za běžné tarifní náklady odpovídající 12 AED (3,27 USD), každý další kilometr stojí 2,45 AED (0,67 USD).
Koupě auta
Ceny automobilů závisí na stavu a roce výroby. Jedním z nejpoužívanějších vozidel v Dubaji je Toyota Corolla Sedan a lze jej zakoupit za 70 581 AED (19 215 USD) nebo Volkswagen Golf 1,4 90 KW Trendline stojí 89 500 AED (24 366 USD). Při koupi ojetého vozu dosahují odpisy kolem 20% - 40% tržní ceny.
K kupní ceně nového vozu majitele budou muset zaplatit 420 AED (115 USD) za registraci vozidla a 220 AED (60 USD) za otevření dopravního souboru. Ti, kteří si koupí ojetá vozidla, jsou účtováni odlišně: 420 AED za registraci vozu, 170 AED (46 USD) za technickou prohlídku, 350 AED (100 USD) za převod vlastnictví a 220 AED za dopravní soubor (pokud není aktivován) a další drobné poplatky.
Cena benzínu ve Spojených arabských emirátech je relativně stabilní a nižší než v některých jiných zemích – 1 litr stojí AED 2,02 (USD 0,55).
Poznámka: Ti, kteří mají platný mezinárodní řidičský průkaz, mohou přejít na řidičský průkaz v Dubaji (pouze v některých zemích). Chcete-li to provést, musíte zaplatit kolem AED 870 (USD 237) a další příslušné poplatky, které zahrnují otevření souboru, vydání licencí atd. Získání licence od nuly vyžaduje zaplacení více peněz a povinné školení a zkoušky v oficiálních řidičských centrech.
Vzdělávání
Existuje mnoho mateřských škol a škol s různými jazyky a učebními osnovami soustředěnými v multikulturním městě Dubaj. Existují veřejné a soukromé vzdělávací instituce a děti expatů mohou navštěvovat oba, i když ve všech případech budou rodiče muset platit školné, protože bezplatné vzdělání je k dispozici pouze občanům Spojených arabských emirátů.
Měsíční platba za soukromá zařízení denní péče dosahuje 2 313 AED (629,69 USD). Vzdělání v mezinárodní základní škole se v průměru pohybuje kolem 43 555 AED (11 858 USD) ročně. Školné pro starší děti se značně liší v závislosti na stavu instituce a učebních osnov.
Poznámka: Poplatek je pro každou platovou třídu jiný a rodiče by měli mít na paměti, že v mnoha případech se poplatky mohou rok od roku zvyšovat.
Vysokoškolské vzdělání v Dubaji je nabízeno ve více než 60 vysokých školách. Školné pro vysokoškolské studium se pohybuje od 37 500 AED (10 210 USD) do 70 000 AED (19 058 USD) ročně a pro postgraduální studijní program se náklady pohybují mezi 54 800 až 82 000 AED (14 920-22 380 USD).
Zdravotní péče
V Dubaji existují dva typy klinik: veřejné a soukromé. Cizí státní příslušníci mohou jít do kteréhokoli z nich, ale ve většině případů je klinika přidělena pojišťovnou, jejíž politika je vydána tomuto pacientovi. Krátká návštěva soukromého lékaře (15minutová schůzka) stojí kolem 272 AED (74 USD). Obyvatelé však mohou být obsluhováni i ve veřejných nemocnicích. Po získání tzv. "Zdravotní karty" obdrží nepůvodní držitelé 50% slevu na lékařské ošetření. Zdravotní karty pro děti budou stát AED 120 (USD 33), poplatek pro dospělé od 18 let a seniory - AED 320 (USD 87). Karty pro státní příslušníky zemí mimo GCC a SAE jsou platné po dobu 1 roku a mohou být obnoveny nejpozději jeden měsíc před vypršením platnosti.
Existuje dodatečný zdravotní program nazvaný "Plán základních dávek", v jehož rámci mají pracovníci s nižšími příjmy, závislé osoby, nepracující rezidenti a pomoc v domácnosti přístup k dobré úrovni zdravotní péče za rozumné náklady. Dubajský zdravotní úřad každoročně oznamuje rozsah pojistného v tomto odvětví, který musí poskytovatelé pojištění dodržovat. Balíčky pro rok 2021 začínají od 650 AED (177 USD) ročně.
Služby
Rutinní výdaje v každodenním životě jdou daleko za bydlení a dopravu a mohou zahrnovat mnoho dalších věcí.
Aby byl obrázek o životních nákladech v Dubaji úplný, uvedeme ceny za nejčastěji používané služby:
Chůva pro miminko – 60–80 AED (16–21 USD) za hodinu. Jedna hodina pečovatelky pro starší děti stojí kolem 30–40 AED (8,17–10,89 USD)
Chemické čištění/praní se pohybuje v rozmezí 3–40 AED (0,8–11 USD) za kus oděvu, náklady na samoobslužné praní kolem 8 AED (2,2 USD)
Měsíční poplatek za fitness pro jednu dospělou osobu – 250 AED (68 USD)
Dámský střih s barvou se může pohybovat mezi 200 AED (82 USD) až 1 000 AED (272 USD)
Klasická manikúra 65 AED (18 USD), klasická pedikúra 80 AED (22 USD)
Wellness ošetření v lázních v salonu střední kategorie stojí přibližně od 350 AED (95 USD)
Zábavy
Dubaj je místem, kde je umění zábavy vybroušeno k dokonalosti. Existují stovky možností pro příjemný víkend, od nakupování v nákupních centrech až po extrémní sporty, jako jsou závody, pouštní safari nebo potápění. Náklady na tyto typy aktivit se značně liší. Jednodenní vstupenku, včetně sjezdovek a půjčovny vybavení/vybavení, v Mall of Emirates Snow Park si můžete rezervovat za 250 AED (68 USD). Denní vstupenka do aquaparku Aquaventure pro jednoho dospělého je k dispozici za 269 AED (74 USD).
Nezapomeňte přidat další výdaje, které byste mohli mít, jako je vychutnání dobrého šálku kávy nebo sledování filmu. Jedna vstupenka do kina IMAX stojí 40 AED (11 USD) a cappuccino v restauraci může stát až 18,80 AED (5,12 USD).